Joogapraktika Barcelonas koos imelise õpetajaga

Mida me kõik siin elus iseendale kõige enam soovime – olla terved ja tervislikud, ilusad nii seest kui väljast ning omada seda väikest, aga tähtsat eesmärki siin maailmas, seda miskit, millega just meie saame maailma kuidagi paremaks paigaks muuta. Sellega seoses tahan ma kirjutada joogatreeningutest, kus ma sellel suvel osalesin, sest jooga on üks universaalne praktika, mis ühendab endas justnimelt neid kahte poolt – nii tervislikku treenitust kui hingelist tasakaalu, suutes tekitada mingi sõnulseletamatu tänutunde iseenda eest hoolitsemisest.

Mul on hea meel, et saan tutvustada joogapraktikat just sellest vaatepunktist, et olin ise varem pigem jõulisemate ja äkilisemate treeningute usku. Seetõttu on mul palju parem võimalus ümber lükata seda arvamust, mis võib olla paljudel joogast tekkinud. Tegelikult on nii, et kui sa satud õige joogaõpetaja käe alla, siis sa võid tunni lõpetada õnnepisarad silmis, sest oled südamest tänulik – nii õpetajale kui iseendale.

Mis siis jooga sinuga teeb?

Jooga koondab endas erinevaid tasakaalupositsioone, mis on kehale piisaval määral keerulised nii saavutada kui hoida, mistõttu lihased saavutavadki treenituse. Kõige selle juurde kuulub aga rahu, hingamine ja keskendumine. Jooga poosides su keha venitub ja sirutab lihaseid, verevarustus aktiveerub ja lihased hakkavad tööle. Paljudes poosides peab keha hoidma tasakaalu, nii et sa hakkad tihti lausa pingutusest värisema – selline pingutus aga mõistagi treenib ja kasvatab lihast. Kui sa oled alustav jooga õpilane, ei taha su keha sugugi painduda nii nagu õpetaja ette näitab. Samuti ei suuda sa hoida tasakaalu selliselt nagu joogapoos nõuab. Aga oluline on see, et jooga ei nõua sinult kunagi seda, et sa saavutaksid täiusliku painduvuse ja õige positsiooni kohe esimeses tunnis, ega ka mitte teises ega viiendas. Jooga lõpp-positsioonideni jõutakse vahel aastatepikkuse harjutamisega.

Jooga puhul on üks omadus, mida ma ei ole teistes treeningutes täheldanud – sa tunnetad oma keha teistmoodi, sest sa oled rahus iseendaga ja saad jälgida iga sentimeetrit ja lihast. Iga uue tunniga märkad, kuidas sa muutud järjest painduvamaks, suudad võtta keerukamaid asendeid ja hingamine läheb paika. Jooga treenib süvalihaseid ja süvalihaste treeningud, kus kasutatakse raskusena vaid oma keharaskust on minu hinnangul kõige raskemad. Tasakaaluhoidmine selles olekus, kus sul on nii raske, et su jalg hakkab värisema või kõhulihastes kipitab, treenibki kõige tõhusamalt.

Joogapraktika on üldiselt üle maailma sarnaselt üles ehitatud ja see tähendab seda, et iga tund on põhimõtteliselt samasugune, mis aga muutub, on see, kuidas sina ise harjutusi kaasa teed. Iga korraga oled sa järjest painduvam ja tugevam ning saad nii-öelda ägedamaid joogapoose ette võtta. Seega annab jooga sulle iga kord sellise ennastületava tunde ja motivatsiooni iseenda jaoks järgmisel korral veel parem kaasa teha.

Üks lisaboonus veel – joogat saab teha igal pool ja igal ajal, haarates näiteks joogamati loodusesse, randa, metsa kaasa, ta ei vaja erilist ettevalmistust, erilisi spordiriideid ning kui teha eriti rahulikult, ei aja ka higistama ning seetõttu ei eelda alati pesemisvõimaluse olemasolu. Korraliku joogatreeningu puhul aga loomulikult ajab jooga higistama, aga hea on see, et sul on valik, millise intensiivsusega sa seekord teha tahad või parajasti suudad. Aga lihtsalt et te teaks, kui alati ei ole aega spordisaali minna, siis joogat saab teha ka mugavamalt ja lihtsamates tingimustes. Niisiis on jooga suurepärane keha kaunimaks ja tugevamaks muutmise treening neile, kelles tekitab ebamugavust käia higisena jooksmas, pumbata kangide ja hantlitega umbses jõusaalis või kellele tantsuliste treeningute koordinatsioon käib üle jõu.

Miks esimene joogaõpetaja omab erilist tähtsust?

Hästi oluline on ka see, milline on sinu esimene jooga kogemus. Kui sa teed seda näiteks youtube’i video järgi, siis kohe kindlasti ei saa seda võrrelda tunnis isiklikult jooga õpetaja käe all treenimise kogemusega. Loodan, et kõigil, kel tekkis vähegi huvi joogat proovida, leiavad selle esimese kogemuse kindlasti mõnes jooga-stuudios, mitte virtuaalselt. Kuid kui algus juba tehtud, võib jätkata kenasti online tundidega.

Minul vedas selle esimese joogaõpetajaga, kuna selleks oli minu Hispaanias elav eestlasest sõbranna Kirsi Valdmets. Kirsi on õpetajana täpselt see, mida ma eeldan, et üks õpetaja on – ta tutvustab sulle joogat, kirjeldab selle põhimõtteid ja ajalugu. Ta selgitab sulle põhjalikult, kuidas esimestes tundides võibki olla keeruline ja võid tunda ennast segaduses, kuid see kõik on õige, sest jooga ei nõua sinult midagi, joogas võib inimene teha täpselt nii palju kui ta täna tunneb, et suudab ja tahab. Lisaks annab joogaõpetaja alati vähemalt 3 varianti igat harjutust teha, sest iga inimene on erineval tasemel ning mida üks jõuab vabalt, võib teisele täiesti võimatuna tunduda. Jooga niisiis arvestab kõigi tasemetega ja annab alternatiive vastavalt võimekusele.

Kirsi on õpetajana väga distsiplineeritud, meeldiva hääletooniga ja mõjub rahustavalt. Treenerina käib ta alati saalis ringi ja aitab kohendada asendit, samuti kordab sulle isiklikult harjutust, kui sa päris hästi ei saanud aru, kuhu käsi-jalg-pea-ja-pepu nüüd suunduma pididki. Lisaks teeb Kirsi tunde nii hispaania, inglise kui eesti keeles, nii et rahvusvaheline publik võib olla kindel, et maailma olulisimad keeled on tunnis kaetud. Siiski enamuse tunnist kuuled sa hoopis midagi sellist nagu utkatasana, chatarunga, samasthitihi, mis on erinvate positsioonide nimetused iidses sanskriti keeles.

Kirsis on see miski, mida kaubanduses nimetatakse lisandväärtuseks. Kui sa vaid korragi temaga kohtud, jätab ta sinusse kustumatu mälestuse. Olen elus väga palju erinevaid sporditreeninguid kaasa teinud ja vaid vähesed treenerid suudavad pakkuda palju enam kui vaid tuimalt läbi tehtud tunniajane treeningkava. Ju siis seepärast jäävad Kirsi õpilased pärast tema tundi tema juurde lisainfot küsima või isegi aitama tal saali koristada (!) Veel paremal juhul soovivad nad pärast sessioone temaga koos õhtustama minna. Kui ma Kirsil Barcelona külje all Malgrat de Mar’is jooga ja spaahotellis Luna Club Hotel Yoga & Spa 4Sup suve algul külas käisin, kogesin seda isiklikult. Temas on selline maagilisus, pehmus, õrnus, kuid samas ka distsiplineeritus oma praktikates, mille juurest ei puudu kunagi ka huumorimeel. Ja loomulikult on lausa lust anda treeninguid sellise troopika, värske õhu ja mere kaldal, mis on selle hotelliketi eripäraks.

Kuidas olla hea jooga õpetaja?

Kirsi on käinud mitmeid kordi Indias joogalaagrites joogaõpetaja praktikal, mis kestavad korraga ca neli nädalat ja mille raames elatakse väga askeetlikes tingimustes, rõhutades seda vähest, mis inimesel tegelikult heaoluks ja harmooniaks vaja on. Kuid heaks joogaõpetajaks olemiseks ei piisa kindlasti ainult treeningute selgeks õppimisest. Selleks on vaja sellist erilist yogi olekut, mille saavutab inimene, kes elab harmoonilist ja jooga mõtteviisiga kooskõlas olevat elu ka väljaspool joogatunde.

Joogat täiustav helimeditatsioon idamaiste gongidega

Joogatreeningutega käsikäes juhendab Kirsi ka helimeditatsiooni sessioone gongidega, mis on tõeliselt põnev kogemus müstiliste helide saatel, täiustamaks joogale omast idamaist mõtteviisi harmooniast ja tasakaalust. See tunnike, kus sa lamad täielikus rahus iseendaga, taustal vaid gongi kaja, aitab sul korrastada oma sisemaailma mõtteid ja tühjendada pea ülemõeldud muredest. Gongi helid on sellised, mida vist kutsutakse white noise ehk siis selliseks rahulikuks taustamüraks, mis aitab paremini välja lülituda kui täielik haudvaikus. Idamaised ja iidsed gongihelid viivad su erilisse rahu ja lõdvestunud seisundisse, mida lihtsalt kodus voodis lamades on pea võimatu saavutada.

Mina igatahes tundsin pärast sessiooni, kuidas ma olin kogu töönädala rammestuse tunnikese jooksul välja puhanud ja pea oli selgeks mõeldud, sest kuigi sa ei saa takistada mõtetel tulemast, on sul võimalik need mõtted justkui kõik lõpuni mõelda. Ja mis kõige tähtsam – sul on iseenda jaoks aega, sest sa oled sessioonile tulnud ja oled seal kohal ja keegi ei saa sind segada ega võtta sult ära seda tundi mille sa iseenda jaoks oled reserveerinud. See vist oli minu jaoks kõige olulisem.

Lisaks muidugi see, et Kirsi ei tekitanud heli mitte ainult gongide, vaid ka väga erinevate ja põnevate instrumentidega, nt helikaussidega, mis jäljendavad veevulinat või liiva voolamist ning mitmesuguseid teisi looduse hääli, pannes sind tundma nagu oleksid kuskil sügaval troopilises muinasjutumetsas.

Kokkuvõtvalt pean tõdema, et jooga ja helimeditatsiooni sessioonide lõpus jäi minusse sügav tänutunne. Tänutunne selle eest, et on olemas neid, kes võtavad oma õlule vastutuse aidata teisi inimesi. Aitäh selle tunde eest, kallis Kirsi!

Jätke vastus

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga

et