-
Jaanipäev ehk kuidas ma ettevõtte suvepäevadel töötajad oma näidendi sisse panin
Jaanipäev! Ma olen alati hämmingus, kui vahel kellegagi vesteldes saan jaanipäeva kohta väga negatiivseid arvamusi. Mõni lausa nähvab, et see on üks nõme joomispüha ja ma sõidan selleks ajaks Eestist ära. Neiud kurdavad, et mehed passivad aianurgas õlledega ümber grilli, ajavad lolli juttu ja täiesti mõttetu päev. Teised käivad Pühajärve Beach Party-l kontserdil. Minu meelest kurb, kui ei osata väärtustada meie üürikese suve kõige ilusamat püha. Mul kangastub silme ette juba väiksest peale suur külapidu lõkke ja kiigega, küünlad ja paat järveveerel sõitjaid ootamas. Rõõmsad inimesed tantsimas ansambli järgi või võtmas osa mõnest vahvast rahvalikust mängust nagu kummikuvise või köievedu. Taluaias valgel linal kaetud laud värske kartuli, leiva, singi ja…
-
Sri Lanka – seiklus idamaises troopikas
Miks reisida Sri Lankale? Kui varem selles riigis rännanud iluteenindaja mind enne reisi juhendas, et sellest tuleb teil üks suur seiklus, siis ma ei teadnud, mida mõelda. Aga tal oli õigus… Kui sul on soov selliseks elamuseks, mis pakub imeilusat rohelust täis lopsakat troopilist loodust, kus saad käia mägedes matkamas, kohata looduses eksootilisi loomi, kogeda idamaist kultuuri, vürtsikaid toite, eksootilisi puuvilju, aga ka imelisi randasid surfamiseks, snorgeldamiseks või kilpkonnadega ujumiseks, siis just seetõttu valiksin ka mina Sri Lanka võib-olla nii mõnigi kord elus veel. Reisiplaan Meie soovinimekiri: Safari loomapark, ronimine roheliste mägede tippudesse, kosed, kohalik toit, Ayurveda ja jooga, 7-tunnine Unesco ilusaimate vaadetega rongisõit läbi Nuwara Eliya teeistanduste, Buddha templid,…
-
Postitus talve auks
Täna on kohe selline tunne, et peaks talve auks ühe postituse tegema. Ta on sellel aastal lihtsalt kohe ütlemata kaunis. Isegi kui ta pole veel tegelikult kalendri järgi üldse alanudki. Aga pean auga tunnistama, et ma ei mäleta oma elu jooksul nii varakult nii koheva ja täidlase lumega kaetud detsembri algust või tegelikult, isegi mitte ühtegi ülejäänud kuud ka, sest selline lumi tuleb vahel harva ja kestab tavaliselt paar päeva, mitte nagu nüüd, et sajab iga päev juurde ja külmetab kogu aeg parajalt -10 ringis. Ja nii juba nädalaid. Mina hindan seda kõige ilusamat lumeloodust vist just selle järgi, et kui puudel on kõik oksad tugevalt härmatisega kaetud, mitte nii,…
-
„Tõrksa taltsutus“ – Shakespeare’i Itaalia komöödia Vanemuise headuses
November on teatris käimise kuu. Sest mida sa novembris ikka muud teed, eks ole? Käisin äsja vaatamas Shakespeare’i „Tõrksa taltsutust“, ikka Vanemuises. See oli täiuslik. Ses mõttes, et no enam paremini ei saa ühte suurejoonelist tükki lavastada. Alates kostüümidest kuni dekoratsioonide ja muusikapaladeni. Ja oiiii kui palju huumorit sinna vahele mahtus, sest tegemist oli komöödiaga, mis juba 1500ndatel aastatel oli mõeldud publikut naerutama. Shakespeare on mul juba Härma kooli aegadest ikka üks lemmikumaid siiani, kuid tüki sisu oleksin võinud eelnevalt siiski üle vaadata, sest tekst oli poeetiline ja natuke oli alguses tarvis kohaneda. Väiksena oli teater meie peres üks põhiasi. „Viiuldaja katusel“, „Mees la Manchast“, „Oliver!“ (Oliver Twist), jne. Küll…
-
Joogapraktika Barcelonas koos imelise õpetajaga
Mida me kõik siin elus iseendale kõige enam soovime – olla terved ja tervislikud, ilusad nii seest kui väljast ning omada seda väikest, aga tähtsat eesmärki siin maailmas, seda miskit, millega just meie saame maailma kuidagi paremaks paigaks muuta. Sellega seoses tahan ma kirjutada joogatreeningutest, kus ma sellel suvel osalesin, sest jooga on üks universaalne praktika, mis ühendab endas justnimelt neid kahte poolt – nii tervislikku treenitust kui hingelist tasakaalu, suutes tekitada mingi sõnulseletamatu tänutunde iseenda eest hoolitsemisest. Mul on hea meel, et saan tutvustada joogapraktikat just sellest vaatepunktist, et olin ise varem pigem jõulisemate ja äkilisemate treeningute usku. Seetõttu on mul palju parem võimalus ümber lükata seda arvamust, mis…
-
Killuke Mehhikot Lõuna-Eesti metsade vahel
Olin juba mõnda aega pidanud silmas, et kuskil minu maakoha lähedal Karula metsade vahel peaks asuma üks eriline oaasike, mille sarnast Eestis teist ei ole. Seda juba teadsin, et siinkandis koos hobustega kaamelid metsa all rohtu söövad, nii et oodata võis kõike. Ja siis ühel päeval Aili ja Edvin mu sinna viisidki:) Ja oi, see oli tõeline segasummasuvila oma kõige positiivsemas tähenduses!🏡 Suure ja kireva rohelusse uppunud taluõue tagumises servas, kuhu viib pisike kitsas ja looklev rohtu mattunud teerada, talukoerte klähvimise ja kaagutavate ringi siblivate kanade saatel, mööda küünidest ja kuuridest, terendab üks erksates värvides ranna-baari taoline bangalo stiilis avar ja silmapaistvalt mitte-eestimaine hütike. Siiski, andekalt kokku miksitud Eesti talusaaduste…
-
D-vitamiin
Kui jaanuar ja veebruar on veel lõbusad talvekuud, kus suusatamine ja lumelaud on igal nädalavahetusel sõpradeks, siis märtsis tunneb küll iga eestlane, et nüüd küll aitab. Kahjuks on tõelise kevadeni siiski tarvis veel suisa kaks lörtsist ja porist kuud oodata. Märtsis ja aprillis tunnen mina isiklikult kõige vähem soovi nina õue pista, kuna ilm on tihti heitlik, jalgealune jäiselt libe, porine või vesine. Päris ausalt, ma käin väljas palju rohkem jaanuaris ja veebruaris kui märtsis ja aprillis, mil õues pole enam ega veel mitte midagi teha. Olen mõelnud jooksmisele, aga nähes neid libedaid jääkamakaid kõnniteedel, mõtlen alati ümber. Neil kuudel otsivad eestlased ka kõige enam lohutust päikesereisidest. Kui aga vahel…
-
Mis võib juhtuda, kui vitamiine valesti võtta
Millal millist vitamiini võtta – kas hommikul tühja kõhuga või pigem õhtul enne magamaminekut? Milliseid vitamiine ei tohiks üldse koos tarbida? Kas teadsid, et D-vitamiini tuleb võtta kindlasti just pärast söögikorda, kuna D-vitamiin on rasv- mitte veeslahustuv ning et liiga hilisel D-vitamiini tarbimisel võib tekkida raskusi uinumisega? Mõtlesin hakata tegema ülevaadet vitamiinidest vitamiinivaesel ajal, kui igaüks mõningaid neist oma toidulaua kõrvale lisada püüab. Kuid nende võtmisega esineb ikka ja jälle teatud määral segadust. Panen siia kirja järjest kõige põhilisemad vitamiinid, nende võtmise soovituslikud ajad, võimalikud ohud ja vastunäidustused – kõik, mida ma seni olen kuulnud apteekritelt, oma arstidelt, kasutusjuhenditelt ning erinevatest veebiallikatest lisaks lugenud. Paljud arstid on toonitanud, et üldiselt…
-
Küünte murdumine – kas tõsisem tervisemure või hoopis kuiv õhk?
Kirjapanemise idee tuli seekord sellest, et avastasin, et jälle on hakanud küüned murduma. Alles sain nad korda ja olin nende üle uhke, et näe, suvega vitamiinid taastusid ja eelmise aasta talvine mingi „jama“ sai ületatud. Aga see eelmise aasta „jama“ oli seesama jama, mis sel aastalgi. Eelmisel sügisel olin nimelt hirmsasti mures, et mis küll tervisega lahti on – küüned, mis elu aeg mu uhkuseks olnud, on hakanud murduma ja lõhenema. Ju on ikka mingi tõsine tervise probleem, vitamiinipuudus või järsk vananemine? Ehmusin. Kuna midagi parandada ka ei saanud, ainult leevendada, siis leppisin olukorraga ja panin geelküüned. Kuniks tuli suvi. Juba suve alguses imestasin, et näe olen tervise korda saanud,…
-
Intelligentsus vs üleolevus
Kuidas Teile tundub, kas intelligentne inimene on see, kellel on kõrge IQ tase ja kes ka pidevalt rõhutab seda – igal võimalikul juhul välja toob ja end teistega võrdleb? Või hoopis see, kellel olgu ta kui tahes kõrge, hoolimata sellest oskab õiges kontekstis selle väljundit kasutada ega pea end teistest paremaks? Mäletan, kuidas esimese aasta õigusteaduse õpingute loengus „Sissejuhatus psühholoogiasse“ õpetati meile terminit intelligentsus. Teaduslikult seostati intelligentsust peamiselt IQ tasemega. Ometi olin mina lapsepõlves ikka aru saanud, et intelligentseks peetakse inimest, kellel on teatud viisakas, aupaklik ja meeldiv suhtlusmaneer. Muidugi mõista eeldab kontekstis õigesti käitumine ka teatud IQ taseme olemasolu, kuid aju potentsiaalile või teadmiste suurusele selle terminiga ma kunagi…